Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

 

 

 

 

 

 

 

 

Zürafa

 

30 Ağustos 2019

         Dört ayaklı hayvanların en uzun boylusu ve boyunlusu.  Daha çok Afrika kıtasında yaşamaktadırlar. Boynu baş kısmına yaklaştıkça giderek incelmektedir. Son yıllarda belirlenen bir memelinin boyun kısmı hariç; diğer tüm memeliler gibi zürafanın da yedi boyun omuru vardır. Bununla birlikte, zürafanın her bir boyun omuru 38 cm uzunluğundadır. Böylece, zürafanın yalnızca boyun kısmı 2,5 metreyi aşmaktadır. Boy uzunlukları ise 5-6 metreyi bulmaktadır. Afrika kıtası dışında, dünyanın diğer bölgelerinde zürafa karşılığında benzer sözcükler kullanılmaktadır. Zürafa adının uzunluk ve incelikle ilişkisi bulunmaktadır. Bu nedenle, Kürtçe zırav (ince; canlı varlıkların ince ve uzunluğu) sözcüğünün zürafa adıyla bağlantısı bulunmaktadır. Aynı sözcük, Farsçada ve Arapçada zarif şeklinde yer almaktadır. Kürtçe zırav (boyuna incelik) sözcüğünün yanı sıra aynı dilde tenık (eşyanın inceliği) sözcüğü de bulunmaktadır. Bu son sözcük (tenık) başta Avrupa dilleri olmak üzere bir kısım dillerle ortak ya da benzer telaffuzlara sahiptir. Arapça zarif (beğenilen, çekici olan) sözcüğünün çoğulu zurefâ’dır. Zurafâ sözcüğünün zurefâ’dan dönüştüğü sanılmaktadır. TDK Türkçe Sözlüğünde söz konusu canlının adı zürafa şeklinde kayıtlıdır.

     Kürtçe zırava ya da zırafa, Arapça zirafa, Rusça zhiraf, Sırpça zırafa, Tacikçe zarrofa, Malayca zirafah, Makedonca zirafa, Macarca zsiráf, Farsça zrafe, Bulgarca zhirafa, Belarusça zyraf, Slovakça zirafa sözcükleri zürafa’yı belirtmektedir. Zürafa adının ‘j’ harfiyle telaffuz edilmiş şekilleri de mevcuttur: Hintçe jiraaf, Rusça jirafa; Uygurca, Türkmence, Kırgızca ve Özbekçe jiraf, Malayam Dilinde jiraph, Galce jiraff, İspanyolca jirafa, Bengalce jirapha, Kanada Dilinde jiraphe, Nepalce jirapha.

     Zürafa adının ‘g’ harfi ile başlayan örnekleri ise birçok dilde yer almaktadır: Almanca Giraffe, İngilizce giraffe, Fransızca girafe, Flemenkçe giraffe, İtalyanca giraffa, Danca giraf, Norveççe giraff, Katalanca girafa. Bu son gruptaki örnekler Latince graphic/us (ince, zarif, hünerli), gracilis (ince uzun), gracilitas (incelik) ve graphium (iğne ya da madeni kalem) sözcükleriyle ilişkilidir. Latince bilimsel adı Giraffe camelopardalis olarak bilinmektedir. Bu adlandırmadaki Camel/us (deve) demektir. Zürafa, öncelikle baş kısmı olmak üzere deveye benzer bir görünümdedir. Zürafa‘nın sesi pek ender duyulur. Bu nedenle hiç ses çıkarmadığı sanılmıştır. Oysa, inilti ve ıslığa benzer sesinin olduğu gözlenmiştir.