Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

 

 

 

 

 

 

 

 

Akasya

31 Aralık 2019

      İki-çenekliler sınıfının baklagiller familyasından tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen takriben beş yüz türü bulunan ağaç ya da ağaççık türü. Güzel Kokulu çiçekleri eczacılıkta kullanılır. Ayrıca, bu ağaçların zamklarından da yararlanılır. Çiçekleri beyaz, sarı, pembe ve kırmızımsı bembe renklerindendir. Bunlar, birtakım boyalarda kullanılmaktadır. Arabistan zamkı (Gumma Arabica); acacia senegal, acacia glaucupylla, acacia abyssinica ve acacia decurens türlerinden elde edilmektedir. Acacia seyal, acacia albida, acacia fistula, acacia catechu, acacia daelbata, acacia arabica, acacia senegal, acacia sphaerocephala gibi birçok türü sınıflandırılmıştır.

     Akasyaya Sumerliler kiši, Akadlılar ašagum diyorlardı. Eski Yunanca ve Yeni Yunanca akakia, Latince acacia, Almanca Akazie; Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe, İrlanda ve İzlanda Dilinde acacia şeklinde yazılmaktadır. Acacia sözünün telaffuzu dilden dile değişmektedir. Rusça, Bulgarca ve Ukrayna Dilinde akatsia; Makedonca, Hırvatça ve Slovence akacija, Macarca akác, Ermenice akats’ia; Kürtçe akasiye, qarqazi ve darcêwi, Gürcüce ak’atsiis, Fince akaasia, Korece akasia, Slovakça agát, Kanada Dilinde Akēsiya, Farsça aqaqya, Portekizce acácia, Norveççe akasie, İsveççe akacia, Danca akacie, Malayam Dilinde akkēsya, Katalanca acàcia, Çekçe akát ve Azerice akasiya diye bilinmektedir. Eski Yunancada àkakia denilen ve ‘masumiyet’ ifade eden bir başka söz bulunuyordu.

    Bir kısım inançların bu ağacı sembol saydıklarına ilişkin kimi görüşlerle karşılaşmaktayım. Nedeni, akasya ağacı uzun ömürlü oluşu nedeniyle ruhun ölümsüzlüğünü simgelemektedir. Her türlü iklim koşullarına dayanıklı, yaprakları gece eğilir ve gündüz gökyüzüne bakar şekilde açılmaktadır. ‘Suçsuzluğu ve masumiyet’i ifade eden Eski Yunanca àkakia (masum) sözüyle ilişkili sayılmaktadır. Bu nedenle günah işlememeyi, suçsuz olmayı sembolize etmektedir. Yukarıdaki örneklemelerden de anlaşılacağı üzere Eski Yunanca akakia Latinceye geçerek o dilde acacia (ok. akasia) oradan da öncelikle Batı Dillerine ve sonrasında dünyaya yayılmıştır.