Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

 

 

 

 

 

 

 

 

Borsa

22 Şubat 2020

      Devletin denetimi altında menkul değerlerin alım satım yeri. Borsa sözü, XIII.-XV. yüzyıllar arasında ticari alanda adını duyuran Van der Beurze ailesinin adıyla ilişkilidir. Yaygın yazım şekli olan Beurze adı, kaynaklarca bugüne dek farklı olarak yazılageldi: Buerse, Beurse, Bourse, Beurze, borsen vbg. Adı geçen aile Belçika’nın kuzeybatısındaki Brugge kentinde bulunuyordu. Ailenin kurucusunun I. Van der Beurze/Beurse olduğu nakledilmektedir. Beurge’deki finansal merkez Ter Beurze diye biliniyordu. Bu adın söz konusu ailenin adıyla ilişkili olduğu anlaşılmaktadır. Flaman kökenli ailenin adına dayanılarak Flemenkçe beurze sözü ‘borsa’ karşılığındadır. Borsa adı buradan diğer ülkelere tacirlerce yayıldı.  XVII. yüzyıl Fransız tüccarlarından Jacques Savary, ticari faaliyetlerine ilişkin yazdığı kitabında Beurze ailesinin bankerlik alanındaki etkinliklerinden de söz etmiştir.

    Latince bursa, İtalyanca borsa, Fransızca ve İngilizce bourse, Portekizce ve İspanyolca bolsa, Almanca Bölse, Rusça birza, Sırpça berza, Hollandaca beurs, Ermenice borsa, Çekçe burza, İsveççe börs şekillerinde ifade edildi. Türkçeye İtalyanca borsa sözünden geçtiği sanılmaktadır.

   XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren İstanbul’da borsacılık faaliyetleri görülmüştür. Bu faaliyetler zaman zaman tavsamış, her defasında yeni düzenlemelerle ve yasalarla tekrar faaliyete sevk edilmiştir.