Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

 

 

Bilal Aksoy

Fit

16 Eylül 2021

     FİT (I)  Ödeşme, razı olma; formda olmak. İngilizce fit (=uygun, uygunluk, uygun olmak, formda olmak, uygun duruma getirmek) sözünden. Almanca ve Flemenkçe fit. Uzunluk ölçüsü olan fit ise İngilizce feet kelimesinden alınmadır. Bulgarca ve Yunanca fit ‘ödeşme’ karşılığındadır. İngilizce fit (=zinde, formda) sözü Türkçede de aynı karşılıkta kullanılıyor. İngilizce fit sözü aynı zamanda ‘uygunluk’ ifade etmektedir. Karşılıklı fit olmak deyimi bu açıdan ifade ediliyor. Karşılıklı anlaşmayı veya aynı durumda olmayı dile getirmektedir. 

     FİT (II) Birini bir başkasına karşı kışkırtmak. Arapça fitne (=mihnet, sıkıntı; ayartma, azdırma) sözüyle ilişkili sanılıyor. Bununla birlikte Kürtçe fit (=kışkırtmak) sözünden kaynaklanmış olması da olasıdır. Kürtçe fit kırın  (=kışkırtmak, birini başkasına karşı öne sürmek) sözünden aktarılmıştır. Arapça fitne sözünün çoğul şekli fiten (=ayartmalar, azdırmalar, ara bozmalar) kelimesidir. Ermenice ve Bulgarcada da fit (=fitne, fesat) sözcüğü biliniyor. 

      FİT (III) 30,48 santimetrelik İngiliz uzunluk ölçü birimi. İngilizce aynı karşılıktaki feet sözcüğünden. Bu sözcük İngilizce foot (=ayak; dip, temel; 30, 48 santimetrelik uzunluk ölçüsü) sözcüğünün çoğul şekli durumundadır.  

    FİT (IV) Uygunluk, uyumluluk, formda olmak, şişman olmamak. İngilizce aynı karşılıktaki fit sözcüğünden.