Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahve

4 Nisan 2021

     İki çenekliler (Dicotyledoneae) sınıfının, Kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasından Afrika’da yetişen ve 20 civarında türü mevcut olan bir ağaç. Bu türlerin içinde en başta geleni Coffea Arabica (Arap kahvesi) gelmektedir. Etiyopya’nın Güneybatısında yer alan Kaffa eyaletinde bolca yetişen kafe/kahve ağaçları Arapça ḳahva(h) şeklinde telaffuz edilmiştir. Arapça ḳahva(h) (=meyve içeceği, şarap) sözünden Osmanlıcaya ve bir kısım Batı ülkelerine adını vermiştir. Osmanlılar kahve dedikleri bu içecekle XVI. yüzyıl ortalarında tanışmışlar. Osmanlı ülkesinde özellikle IV. Mahmud zamanında uygulanan kahve yasağı zamanla serbest edilmiştir.

    Kaffa eyaletinin adı Kafe veya Kaffe şekliyle de belirtilmektedir. Arapça ḳahwah kelimesi ‘meyveden bir içecek’ diye biliniyor. Batılıların Coffea dediği kahve ağacı, çiçekli ve taneli meyveleri öğütülerek içecek haline getiriliyor. Kaffa eyaletinde Kaffa Dili konuşuluyor. Kaffa eyaleti 1390 ile 1897 yılları arasında müstakil bir kırallıktı. 1897’de Etiyopya devleti bu bölgeyi işgal ve ilhak etti. Etiyopya’nın yanı sıra kahve üretimi körfez ötesi komşusu olan Yemen’de de yapılmaktadır. Yemen’in ihracatının önemli bir kısmını kahve karşılamaktadır. Böylece “Kahve Yemen’den gelir” sözüne geçerlilik kazandırılmış olur.

     İngilizce coffee, Fransızca café, Almanca Kaffee, Flemenkçe koffie, İtalyanca caffé, Portekizce ve İspanyolca café, Katalanca cafè, İbranice kavah, Rusça kofe, Sırpça kafu, Bulgarca kafe, İsveççe ve Danca kaffe, İrlandaca caife, Kürtçe ḳehwe, Rumence cafea vd.