Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

 

 

 

 

 

 

 

 

Patiska

5 Şubat 2020

     Genellikle pamuktan sık ve düz dokunmuş, düşük gramajlı olan bir bez. Yaygın olarak Amerika ve Mısır’da yetişen pamuklar tercih edilirdi. Bu nedenle Amerikan bezi de denilmiştir. Patiska adı, XIII. yüzyılda Fransız dokumacı Jean Baptiste de Cambrai’nin adından gelmektedir. Fransızca batiste sözünden Türkçeye geçmiştir. İtalyanca batista (=bir tür keten kumaş), Almanca Batist ve İspanyolca batista diye telaffuz edilmektedir. Patiska karşılığında İngilizcede kullanılan Cambric sözü, Fransa’nın kuzeyindeki Cambrai şehrine ve dolayısıyla bu kentte yaşayan Jen Baptiste de Cambrai’nin soy adına da dayanıyordu. Cambrai kentinde patiska üretimi yapılıyordu.

     Patiska yapımında Amerikan ve Mısır pamuğu tercih edildiğinden patiskaya halk arasında Amerikan bezi deniliyordu. Kaput bezi olarak da bilinen bu bez, daha çok iç ve dış giyim eşyası olarak kullanılıyordu.

     Almanca, Rusça ve Hollandaca batist; Yunanca batista, Gürcüce bat’ist’i, Arapça ve Farsça patisqe, Kürtçe çıhteḥas, Ermenice č’it, İtalyanca batista ve Portekizce cambraia olarak biliniyordu.