Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozet

27 Haziran 2021

     Yakaya takılmak için farklı şekillerde yapılmış olan bir kuruluşun simgesi sayılan küçük metal. Tıp Fakültesi rozeti, Hukuk Fakültesi rozeti, bakanlık rozetleri gibi. 1789 Fransız İhtilalinden sonra ihtilalci güçler yakalarına veya fötr şapkalarının kenarına gül desenli küçük kumaş parçası iliştirmişler. Fransızca rose (=gül) sözcüğüne istinaden rosette (=gülcük, küçük gül) kelimesinden naklen rozet şekli yer etmiştir.

     İngiltere’de XV. yüzyılda York hanedanı ile Lancaster hanedanı arasında 30 yıl süren (1455-1485) savaşlarda York hanedanının arması veya sembolü beyaz gül, Lancaster hanedanının ise kırmızı gül idi. Bu nedenle bu savaşa Güller Savaşı deniliyor.

     Eski İngilizce ve Fransızca rose, Almanca Rose, İtalyanca ve İspanyolca rosa, Hollandaca roos, İsveççe ros, Sırpça ve Hırvatça ruža, Rusça roza, Lehçe róża, İrlandaca ros, Macarca rózsa sözleri Latince rosa aracılığıyla Eski Yunanca ródon sözünden aktarılmış olabilir. Eski Yunanca ródon Çağdaş Yunancada ródo şekliyle mevcuttur. Bu sözlerin kökeninin Eski İran Dilleri olduğu anlaşılıyor. Eski İran Dillerinde vrda (=gül) sözü Ermenicede vard veya warda, Pehlevicede urda şeklinde yerleşmiştir.

     ‘Küçük gül’ veya ‘gülcük’ karşılığındaki Fransızca rosette sözü İngilizce rosette, Almanca Rosette, İtalyanca rosetta, Portekizce roseta, İspanyolca rosetón, Rusça ve Bulgarca rozetka, Sırpça rozeta, Romence rozetă diye ifade ediliyor.