Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

 

 

 

 

 

 

 

 

Siroz

6 Mart 2020

     Çeşitli nedenlerle karaciğer hücrelerinin çürümesi ve yerine sert bağ dokularının oluşması. Bu sert bağ dokuları damarların sıkışmasına ve bunun sonucu olarak kan akışının yavaşlamasına yol açar. Böyle olunca da karında su birikmeler başlar. Bu süreç derinin sararmasıyla belli eder. Fransız hekim René -Théophile-Hyacinthe Laennec (1781-1826) tarafından ilk kez cirrhosis (siroz) adı kullanılarak tanımlanır. Laennec, Latince Cirrhosis adını kullanmıştır ki, siroz diye telaffuz edilmektedir. Bu nedenle, alkole bağlı ‘siroz’a, Laennec sirozu da denilmiştir.

      Fransızca Cirrhose (siroz) sözünden Türkçeye geçmiştir. Latince cirrhosis, Eski Yunanca kirion (=bal mumu) ve Yeni Yunanca kirio/kirós (=mum, bal mumu) sözüyle bağlantılıdır. Sarı rengi belirtmesi açısından Latince chrys (=altın)  kelimesiyle de ortak köken söz konusu olabilir.

     Yunanca kirrosi, Latince cirrhosis, İspanyolca cirosis, İtalyanca cirrosi, Portekizce cirrose, Sırpça cîroza, Almanca Zirrhose, Farsça ve Azerice siroz, Kürtçe şîroz, Hintçe sirosis, İngilizce cirrhosis, Katalanca cirrosi, Macarca cirrózis, İsveççe cirros, Rusça tsirroz, Bulgarca tsiroza, Ermenice ts’irroz sözleri ‘siroz’ karşılığında telaffuz edilmektedir.