Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiyatro

7 Nisan 2020

     Dram, komedi ve komedinin bir türü olarak beliren vodvil ve benzeri sahne eserlerinin gösterimsel olarak icra edildiği yer. Bu tür eserlere de tiyatro denilmektedir. Tiyatro sözü, Eski Yunancadan kaynaklanmaktadır. Eski Yunanca théa (=bakma, seyretme, izleme), théma (=izlenen, seyredilen, gösteri, oyun), theáomai ya da theamatizomai (=seyretmek, izlemek), théatron (=tiyatro binası), theatrizo (=tiyatro oyunu sergilemek), theates (=seyirci, izleyici), theatós (=seyretmeye değer) sözleri bulunmaktadır. Eski Yunancada théatron sözündeki théa (=bakmak) gibi athron da aynı dilde àthréo (=görmek, dikkatle bakmak, gözlerini dikmek) sözüyle bağlantılıdır.

     Eski Yunancadan intikalen Yunancada da benzer sözleri görmekteyiz. Yunanca théatro (=tiyatro), theatrologia (=tiyatro bilimi), theatrinos (=tiyatro oyuncusu), theatós (=görünür), theates (=seyirci), theoria (=görünüş) ve benzeri sözler mevcuttur. Yunanca theatro/n sözü Latincede theātrum (=tiyatro, izleyici, sahne) şeklinde yerleşmiştir. Latince theātrālis (=tiyatroya ait) sözü de kullanılıyordu. İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce teatro; Fransızca théâtre, İngilizce theater, Almanca Theater, Katalanca teatre, Rusça ve Belarusça teatr, Gürcüce teatri, Bulgarca teatŭr, İsveççe ve Norveççe teater, İbranice teatron, Fince teatteri, Lehçe teatr, Rumence teatru, Makedonca teatar ve Hintçe thietar sözleri ‘tiyatro’ karşılığında kullanılmaktadır.

     Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak karşılaşılan antik Yunan’dan kalan tiyatrolar, İlk Çağda yalnızca tiyatro etkinlikleri için değil aynı zamanda doğrudan doğruya demokrasinin uygulandığı, seçimlerin yapıldığı, yasaların kabul edildiği mekânlardı.