Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

 

 

 

 

 

 

 

 

Zencefil

29 Ağustos 2019

      Kökü baharat olarak kullanılan ve ana yurdu Doğu Hindistan, Malezya ve Singapur dolayları olan bir bitki türü. Güney Amerika ve Afrika’da da yetişmektedir. Yıllar öncesinde, Singapur ve zencefil adları arasında etimolojik bir bağlantının olabileceğini sanmıştım. Bununla birlikte, Singapur (arslan kenti) adı, Yeniçağa doğru kullanılan bir isimdir. Oysa, Singapur’da arslan değil kaplan bulunmaktadır. Singapur tarih boyunca birtakım farklı adlarla anılmıştır. Sanskritçedeki srngavêra sözcüğü zencefil sözcüğünün ilk formlarından biri olabilir.

    Zencefil, farklı dillerde benzer adlar almıştır. Sanskritçe srngavêra, Latince zingiber, Arapça zencebil, İngilizce zengiber ve ginger, İspanyolca gengibre, Fransızca gingembre, Portekizce gengibre, İtalyanca zenzero, Rumca zingifil, Özbekçe zanjabil, Tacikçe zançabil, Peştuca zencebil, Almanca ingwer, Katalanca gingebre, İzlandaca engifer, Danca ve Norveççe ingefær, Farsça zencibil, Arapça zencebil, Korece saeng-gang, Moğolca tsagaan gaa, Amharca zinijibili, Bulgarca dzhindzhifil, Birmanca gyinn, Yunanca ziggiveri, Türkçe ve Azerice zencefil, Japonca jinga, Çince jiang, Somalice sinjibiil.

   Zencefilin bilimsel adı Latince zingiber officinale olarak kayıtlıdır. Eski İngilizcedeki gingifer, Orta Çağda gingiber şekline bürünmüştür. Bunun Yunancadaki zingiberis’ten dönüştüğü varsayılmaktadır. Zencefil, bağırsak sisteminin çalışması, soğuk algınlığının giderilmesi gibi popüler tıpta yaygın kullanılmaktadır.