Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Etimolojik Açıdan
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

 

 

 

 

 

 

 

 

Zühal

8 Ekim 2019

     Satürn gezegeninin Arapça adı.  Sumerliler bu gezegeni biliyorlardı ve  lu. gen.ha adıyla ifade ediyorlardı. Akadlar, aynı gezegene kayyamānum diyorlardı. İbraniler Kiyun, İranlılar Kayvan adıyla anıyorlardı. Yunanlılar Satürn’ü Kronos adıyla belirtiyorlardı. Satürn adı, bu gezegenin Latince adı olan Saturnus’tan kalmadır. Farsça ve Urduca zuhal adı Arapçadan geçmiştir.

    Arapça Zuhal adı, Arapça z-h-l (=uzaklaştırmak) köküne dayanılarak ‘çok uzakta’ oluşunu belirtmek için Zuhal denilmiştir. Oysa, 1781’de Uranus’un keşfinden sonra Satürn’ün en uzak gezegen oluşuna dair geleneksel görüş terkedildi. 1610 yılında Galileo, küçük teleskobuyla Satürn’ün halkalarını keşfetti. Fakat, teleskobun yetersizliğinden halkaların gezegenin küresine yakın olan kısımlarını göstermiyordu. Bu nedenle Galile, Satürn’ü üçlü bir gezegen sandı. Sonraları Satürn’ün halkalarına dair Hollandalı bilim adamı Christiaan Huygens (1629-1695) geniş açıklamalar yaptı.

  Satürn adı, Eski Romalıların Ekim tanrısı olan Saturnus’tan gelmektedir. Jüpiter, Saturnus’u tahtından edip Olympos’tan kovmuştur.